Ile będzie kosztowała gwarancja wadialna

Łukasz Bąk04 października 2020Komentarze (0)

Będzie kosztowała więcej niż dotychczas.

***

Termin związania ofertą to zapewnienie dla zamawiającego, że wykonawca nie wycofa się z przetargu. No, chyba że ten ostatni jest gotowy utracić wadium… O taką decyzję będzie jednak w przyszłości trudniej, bo gwarancja wadialna będzie kosztowała więcej.

Ustawa, która wejdzie w życie w styczniu przewiduje, że termin związania ofertą (w przetargach powyżej wartości unijnej) będzie mógł wynieść 90 dni. Okazuje się, że okres ten, w stosunku do aktualnej ustawy, wydłuża się aż o połowę. To całkiem sporo.

Czy to dobra wiadomość? Dla zamawiających – tak. Więcej czasu to większa swoboda i możliwość spokojniejszego procedowania.

Spójrzmy jednak na to okiem wykonawcy.

***

Składając ofertę przedsiębiorca musi liczyć się z zachowaniem gotowości do podjęcia zamówienia. Na tym polega „ofertowy” sposób dochodzenia do kontraktu. Jedna strona składa propozycję, a druga może ją zaakceptować (wybrać w przetargu). Akceptacja powoduje, że umowa musi być podpisana. Mechanizm jest automatyczny.

Czas oczekiwania wiąże firmie wykonawczej zasoby. Trzeba przewidzieć ulokowanie ludzi i sprzętu na potrzeby ewentualnych dostaw lub usług. Ci ludzie i te maszyny w tym samym czasie nie będą dostępne gdzie indziej. Ryzyko podjęcia się w międzyczasie innych zleceń może się oczywiście opłacić, ale może także skończyć porażką.

***

Jest jeszcze jeden, ciekawy aspekt wspomnianej zmiany prawa.

Złożenie oferty jest równoznaczne z wniesieniem wadium. Przy większych zamówieniach nie ma mowy o mrożeniu gotówki na koncie zamawiającego. W grę wchodzą instrumenty finansowe, takie jak gwarancja wadialna.

I teraz dochodzimy do sedna problemu.

Ile bowiem będzie kosztowała gwarancja wadialna? Oczywiście więcej, niż jej dotychczasowa wersja. Bank/ubezpieczyciel zainkasuje dodatkową sumę za udzielenie zabezpieczenia na dłużej, to zrozumiałe.

W tym kontekście pomysły ustawodawcy chyba nie idą w parze interesami przedsiębiorców…

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103
e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: