Gwarancja wadialna i stare przepisy

Łukasz Bąk20 lutego 2021Komentarze (0)

Na swoim blogu prawowlesie.pl poruszałem kiedyś kwestię tego, w jakim stopniu za prawidłowość wystawionej gwarancji wadialnej odpowiada gwarant. Miałem na myśli sytuacje, w których dokument gwarancyjny zawiera błąd dyskwalifikujący ofertę.

Chyba mogłem przypuszczać, że wrócę do tego tematu, kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy przetargowe…

W tym miejscu od razu wskazówka i uwaga – zalecam daleko idącą ostrożność w składaniu gwarancji wadialnych w związku z obowiązywaniem ustawy z 2019r. Szczególną uwagę zwróć na dokument wtedy, kiedy wystawcą jest niewielka instytucja bankowa. Tam bowiem łatwiej o błędy.

Oto scenariusz z ostatnich tygodni.

Przetarg toczy się wedle nowych reguł prawa. Wpływa w nim kilka ofert. Klient, zlokalizowany pod względem ceny na dalszej pozycji, zwraca się o dostęp do dokumentacji konkurencji. Analizuję tę ofertę i okazuje się, że wadium zostało zabezpieczone w postaci bezgotówkej. Gwarancja wadialna jest jednak sporządzona na wzorze, który jeszcze kilka tygodni temu nie wzbudziłby żadnych wątpliwości. Wskazano w niej bowiem, że wypłata wadium nastąpi w przypadkach, gdy zamawiający uzyska prawo do zatrzymania na podstawie ustawy z 2004r. 

Ta ustawa już jednak nie obowiązuje. Przetarg, w którym złożono ofertę żądzi się innymi zasadami. Nigdy zatem nie dojdzie do sytuacji, w którym gwarant odblokuje środki pieniężne. Tym samym, zamawiający nie ma pewności że je otrzyma. Powiem więcej, mógłby mieć pewność, że jego żadanie zapłaty pozostanie bezskuteczne.

Wniosek – oferta nie została w ogóle zabezpieczona wadium i podlega odrzuceniu. Nie ma szans na naprawę dokumentu i rywalizację o zamówienie. Gwarancja wadialna do niczego się nie nadaje!

Jak widać, przyzwyczajenie do stosowania opracowanych wcześniej dokumentów może skończyć się boleśnie. Namawiam Cię zatem do tego, abyś każdorazowo sprawdził/-a wystawioną gwarancję wadialną przez złożeniem jej wraz z ofertą.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103
e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: