Data końcowa gwarancji wadialnej – czy to koniec problemów?

Łukasz Bąk27 września 2020Komentarze (0)

Nowa ustawa przetargowa przewiduje rozwiązanie, które przysłuży się wykonawcom, szczególnie tym nie najlepiej oswojonym z procedurami.

Otóż wprowadzane w przyszłym roku regulacje przewidują obowiązek podania przez zamawiającego, jaka będzie data końcowa gwarancji wadialnej. Bardziej konkretnie – data końcowa oferty, ale wychodzi na to samo.

Zmiana jest kolosalna!

Wcześniej taki termin musiał sobie sam obliczać oferent. Kalkulacje przeprowadzał, gdy zabezpieczał wadium gwarancją lub poręczeniem.

Często przebiegało to tak, że właściciel firmy przekazywał swojemu agentowi ubezpieczeniowemu SIWZ, a agent przygotowywał dokument gwarancyjny. Ponieważ wystawca nie zawsze zapewniał staranność, detali musiał pilnować każdorazowo samodzielnie wykonawca.

Pomyłki niestety się zdarzały, a ich konsekwencje były fatalne. Wykonawcy bezgranicznie ufali agentom, a Ci popełniali błędy.

Zbyt krótki termin gwarancji wadialnej oznaczał nic innego, jak niedostateczne zabezpieczenie oferty. Taką ofertę zamawiający mógł jedynie odrzucić. Wada nie do naprawienia na etapie po otwarciu ofert!

***

To chyba koniec z podobnymi wpadkami. Jeżeli bowiem w SIWZ znajdzie się konkretna informacja, do którego, kalendarzowego dnia ma być ważna oferta, dla każdego będzie oczywiste, że do tej samej daty wystawić trzeba będzie gwarancję.

Data końcowa gwarancji wadialnej będzie niemal wprost wynikała z dokumentacji przetargowej i nikt nie będzie musiał jej obliczać na własną rękę.

Tylko nam prawnikom ubędzie nieco pracy…

***

Z galerii Żony:

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103
e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: