Z cyklu „Pytanie czytelnika bloga” – jednorazowy podpis elektroniczny

Łukasz Bąk26 lipca 2021Komentarze (0)

Pan Sebastian, czytelnik bloga, zwrócił się do mnie z następującym pytaniem.

Chciał się dowiedzieć, czy jeżeli wykupi jednorazowy podpis elektroniczny, będzie to wystarczające do złożenia oferty.

Domyślam się, że może chodzić o usługę, o której mowa na tej witrynie. Dostawca podpisu Szafir daje możliwość skorzystania z jednorazowego narzędzia, nie wymagającego wyrabiania całości dokumentów jak przy standardowym, długoterminowym podpisie. Podpis do jednokrotnego użytku jest generowany za pomocą bankowości internetowej i nie potrzeba do niego odrębnej karty ani czytnika.

Dla tych, którzy składają ofertę w postępowaniach o wartości większej niż progi unijne, posiadanie podpisu elektronicznego będzie obligatoryjne. Jeżeli ubieganie się o zamówienie jest incydentalne, jednorazowy podpis elektroniczny może okazać się wygodnym rozwiązaniem.

Jeżeli uznasz, że jednorazowy podpis elektroniczny jest dla Ciebie, pamiętaj jednak, aby dokumentację przetargową przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem. Ważność podpisu jest krótka, więc wszystko powinno być przed jego wykupieniem dopięte na ostatni guzik. Kiedy okaże się, że w formularzu ofertowym jest błąd, będziesz musiała/musiał zakupić podpis ponownie. To niewątpliwa wada tego rozwiązania.

***

Wracam do pytania czytelnika. Dotyczyły ono sytuacji wygaśniecia ważności jednorazowego podpisu po złożeniu oferty. Pan Sebastian obawiał się, czy jego oferta pozostanie ważna, jeżeli podpis już taki nie będzie.

Odpowiedź na pytanie pana Sebastiana jest pozytywna i wynika wprost z przepisów. Liczy się bowiem to, aby jednorazowy podpis elektroniczny był ważny w chwili podpisania oferty. Datę upływu ważności certyfikatu można dokładnie ustalić korzystając na przykład z tego narzędzia. Raport wygenerowany za pośrednictwem serwisu www.weryfikacjapodpisu.pl dokładnie i obrazowo pokaże, jak się miała data ważności certyfikatu do daty podpisania oferty.

Sam korzystam z długoterminowej umowy na podpis kwalifikowany (podpis w formacie PADES). Jest to ostatecznie bardzo wygodne rozwiązanie i nie kosztuje zbyt drogo. Podpis wykorzystuję w wielu sytuacjach, nawet wtedy, kiedy przepisy tego ode mnie nie wymagają, np. w dalszej korespondencji z zamawiającymi. Zgadzam się jednak, że dodatkowa oferta narzędzia jednorazowego wychodzi na przeciw wymaganiom wykonawców.

***

Zachęcam do spędzania wakacji w kraju!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103
e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: