Kiedy nastąpi wejście w życie nowego pzp? W zasadzie od tego pytania powinien zacząć swoje życie niniejszy blog…
Ustawa została uchwalona w dniu 11 września 2019r. W tym samym dniu Sejm przyjął także akt towarzyszący, tzw. przepisy wprowadzające. To tam znajdują się reguły dotyczące stosowania zmienionego prawa przetargowego.
Wejście w życie nowego pzp
Datą, od której będzie funkcjonowała nowa ustawa jest dzień 1 stycznia 2021r. Postępowania, które zostały jednak wszczęte wcześniej będą rządziły się nadal starymi regułami.
Dobrym obrazem wspomnianej zasady jest sytuacja, w której najkorzystniejsza oferta przekracza możliwości zamawiającego. Jeżeli zamawiający unieważni przetarg z tego powodu i stanie się to tuż przed końcem roku, kolejna edycja postępowania podpadnie już pod nowy reżim prawny.
Co z umowami?
Umowy w sprawie zamówień, które zawarto przed 1 stycznia 2021r. także pozostaną pod kontrolą starych przepisów. O tym jak zmieni się ustawa odnośnie umów będę jeszcze wspominał na tym blogu. Dla przykładu podam teraz jednak tylko, że dotychczasowe kontrakty nie podpadną chociażby pod katalog zapisów niedozwolonych lub zmienione zasady waloryzacji.
Jak będzie przed KIO?
Podobne reguły zapanują na gruncie postępowań przed KIO. Wszystkie te sprawy, które wszczęto przed zbliżającym się Nowym Rokiem będą podlegały dotychczasowej ustawie. Co ciekawe, jeżeli jednak w nowym roku wniesiemy odwołanie w postępowaniu wszczętym wcześniej, będziemy podlegać znowelizowanym paragrafom. To informacja ważna chyba najbardziej dla nas, prawników!
***
Powyższe informacje nasuwają następujące wnioski.
Otóż wszyscy Ci, którzy przygotowują się do ubiegania o zamówienie, mogą już wkrótce zmierzyć się z nieznaną dotychczas ustawą (i np. zwiększonymi wydatkami). Czas zatem rozpocząć przygotowania, czemu naprzeciw wychodzi chociażby UZP.
***
Z galerii Żony:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }