Skargi na wyrok KIO a reforma sądownictwa

Łukasz Bąk27 marca 2021Komentarze (0)

Prawo do skargi

Ten, kto przegrał sprawę w Izbie Odwoławczej, ma prawo do wniesienia skargi na wyrok KIO. Zanim weszła w życie nowa ustawa, zaskarżeniami zajmowały się sądy okręgowe właściwe dla siedziby zamawiającego. Mogły to być zatem zarówno jednostki w większych ośrodkach (np. Sądy Okręgowe w Gdańsku, w Lublinie, we Wrocławiu), jak i mniejszych (Sądy Okręgowe w Koszalinie czy w Kaliszu).

Specjaliści od zamówień publicznych narzekali, że taki sposób rozpatrywania skarg powoduje niejednolite stosowowanie ustawy. Sędziowie mieli rzadko okazję zajmowania się przetargami, a kiedy skargi już do nich trafiły, potrafili w sposób niejednorodny w skali kraju ją stosować. Brakowało im, zapewne szczególnie w mniejszych miastach, odpowiedniego doświadczenia i znajomości dziedziny.

Zmiana reguł

Od stycznia sytuacja wygląda inaczej. Niezależnie od tego, gdzie toczył się przetarg, skargi na wyrok KIO przysługują już tylko do Sądu Okręgowego w Warszawie. Skargami zajmuje się wydział XXIII.

W trakcie oczekiwania na wejście w życie ustawy Ministerstwo Sprawiedliwości sygnalizowało przygotowania do tego, aby sąd warszawski mógł poradzić sobie z napływem nowych spraw.

Szybkość procedowania

Nie mam wiedzy na temat tego, jak skuteczne okazały się te działania. Wiem jednak, że Sąd Okręgowy w Warszawie jest jednym z najbardziej obłożonych pracą sądów w Polsce. Przyczyny są różne, w tym rozpoznawanie idących w tysiące spraw frankowiczów. Rzeczpospolita donosiła jesienią, że stanowią one aż do połowy spraw w wydziałach cywilnych.

Na wyznaczenie pierwszej rozprawy czeka się miesiącami, na przekazanie pozwu stronie przeciwnej – podobnie. Sam kilkukrotnie się o tym przekonywałem. Nie ma to niczego wspólnego z efektywnym wymierzaniem sprawiedliwości. Nie jest to wina sędziów, ale warunków (iście polowych), w których przyszło im pracować. Taka jest prawda o „reformie wymiaru sprawiedliwości”.

Jeżeli do wspomnianego obciążenia dojdą teraz sprawy ze skargi na wyrok KIO, a Sąd Okręgowy w Warszawie nie zostanie wzmocniony nowymi etatami lub elektronizacją, wnoszenie skargi na wyrok KIO będzie fikcją. W przetargach bowiem szczególnie liczy się czas i szybkość wydania wyroku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103
e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: