Mniej słów – mniej kosztów

Łukasz Bąk17 października 2020Komentarze (0)

W miarę upływu lat mojej praktyki jestem coraz większym zwolennikiem skracania pism, które składam do sądów. Może to stale zwiększająca się umiejętność zwięzłego prezentowania argumentów? A może po prostu przekonanie, że pewne kwestie (np. o treści przepisu, utrwalonej interpretacji) są sądowi znane? Tak czy owak, dostrzegam, że papieru zużywam w kancelarii coraz mniej.

Ta osobista tendencja dobrze wpisze się w planowane zmiany w prawie przetargowym. Mowa tu o postępowaniu odwoławczym. To etap, w którym przegrana firma kwestionuje wybór oferty, a wyrok wydaje Krajowa Izba Odwoławcza.

***

Dotychczasowa tendencja przy składaniu odwołań była taka, że odwołanie zawierało maksymalną ilość zarzutów do zamawiającego. Chodziło o to, aby Izbie nie umknęło nic i aby nie mogła powiedzieć, że jakiejś wady przetargu nie zobaczyła, bo nie wspomniał o niej odwołujący. Skrajny przypadek z moich doświadczeń: wina zamawiającego była ewidentna, ale przegrany w przetargu tej winy nie wskazał wprost, więc Izba winy nie uwzględniła! Do takich absurdów niestety czasem dochodzi.

Sytuacja ulegnie nieco zmianie. Do postępowania przed KIO wejdą bowiem (taki jest przynajmniej plan) reguły bliższe zwykłym sprawom sądowym. Otóż koszty rozprawy będą rozliczane w zależności od tego, ile zarzutów z odwołania Izba uwzględniła.

Zadziała

zasada proporcji sukcesu:

  • zarzutów było 5, Izba uwzględniła 1, odwołujący dostanie zwrot 1/5 kosztów;
  • zarzuty były 2, Izba uwzględniła 1, odwołujący dostanie zwrot 1/2 kosztów;
  • zarzutów było 6, Izba uwzględniła 6, odwołujący dostanie zwrot całości kosztów.

Wniosek z tego taki, że lepiej, jak mawiał wieszcz, „po próżnicy języka nie strzępić”.

Nam, prawnikom trudno będzie zachować balans pomiędzy chęcią wytknięcia zamawiającemu wszystkich błędów, a obawą przed utratą części wydatków…

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103
e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: